MAGAZYN STUDENTÓW POLITOLOGII I DZIENNIKARSTWA UMCS W LUBLINIE

XXVI Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży już za nami

OOM2020 - rozpoczęcie siatkówki

Źródło: oomlubelskie2020.pl

Tegoroczne zmagania młodych sportowców w ramach XXVI Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w sportach halowych dobiegły końca. Gospodarzem wydarzenia było województwo lubelskie. Najlepsi okazali się reprezentanci województwa śląskiego. Impreza jest dla początkujących zawodników szansą na rozwój kariery. Dobre wyniki zwiększają możliwość reprezentowania kraju na Mistrzostwach Świata lub nawet Igrzyskach Olimpijskich. 

OOM to coroczne krajowe zawody sportowe organizowane nieprzerwanie od 1995 roku, w których rywalizują dzieci oraz młodzież w wieku szkolnym. Pomimo panującej trudnej sytuacji, w jakiej znajduje się obecnie cały świat, organizatorzy podjęli decyzję o nieodwoływaniu tegorocznej imprezy. Odbywała się ona od 11 września do 8 listopada. Większość konkurencji przebiegła jednak bez udziału publiczności, a wszyscy uczestnicy przestrzegali zaleconych obostrzeń sanitarnych. Rywalizacja odbywała się w halach sportowych na terenie 10 miast: Białej Podlaskiej, Chełma, Janowa Lubelskiego, Kraśnika, Lublina, Łęcznej, Nielisza, Puław, Włodawy oraz Zamościa. 

Zarówno w klasyfikacji medalowej, jak i generalnej zwyciężyło województwo śląskie z dorobkiem 92 medali (28 złotych, 29 srebrnych i 35 brązowych) oraz 1569 punktów. Zawodnicy z tego województwa okazali się najlepsi w piłce ręcznej kobiet, badmintonie, szermierce, szachach, piłce siatkowej mężczyzn, boksie kobiet, boksie mężczyzn, brydżu sportowym, judo kobiet, a także piłce siatkowej kobiet. Drugie miejsce w klasyfikacji medalowej zajęli sportowcy z województwa dolnośląskiego, zdobywając łącznie 54 medale, w tym 22 złote, 10 srebrnych i 22 brązowe. Na trzecim miejscu uplasowało się województwo mazowieckie z dorobkiem 72 medali (20 złotych, 16 srebrnych, 36 brązowych). W klasyfikacji generalnej natomiast drugie miejsce przypadło reprezentantom województwa mazowieckiego (1408 pkt), a trzecie zawodnikom z wielkopolskiego (1366 pkt). Gospodarze zajęli siódme miejsce w klasyfikacji generalnej oraz dwunaste w klasyfikacji medalowej. 

Najlepszym klubem okazał się SKS Start Olsztyn z województwa warmińsko-mazurskiego. Drugie miejsce zajęli zawodnicy z MKS Gdańsk (pomorskie), a trzecie wywalczyli reprezentanci KS AZS-AWF Poznań (wielkopolskie). 

Banner OOM lubelskie 2020
Źródło: radio.lublin.pl

Pomimo braku możliwości bezpośredniego kibicowania sportowcom i przeżywania emocji, jakie towarzyszą im na hali sportowej, widzowie mogli śledzić relacje z wydarzenia udostępniane w mediach społecznościowych. Program realizowany przez TVP3 Lublin W drodze po mistrzostwo również był pomocnym źródłem informacji dla osób, które chciały podziwiać młodych, ambitnych sportowców. Oprócz ujęć z samej rywalizacji prezentowano w nim także wywiady z zawodnikami. 

Uczestnicy startujący w zawodach mieli możliwość zdobycia doświadczenia w sportowej imprezie o randze Mistrzostw Polski. Jak wspomniała Ambasadorka Olimpiady, Aleksandra Mirosław w wywiadzie dla TVP3 Lublin, młodzi zawodnicy byli niezwykle zaangażowani w udział w wydarzeniu, dzięki któremu mogą w przyszłości uzyskać kwalifikację na Mistrzostwa Świata, czy nawet Igrzyska Olimpijskie. 

Pełna klasyfikacja, wyniki poszczególnych dyscyplin, a także fotorelacje znajdują się na stronie https://oomlubelskie2020.pl/aktualnosci/

Korekta: Anna Marek

Fot.: oomlubelskie2020.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *