MAGAZYN STUDENTÓW POLITOLOGII I DZIENNIKARSTWA UMCS W LUBLINIE

YouTube dla najmłodszych?

pixabay.com

YouTube jest jednym z najpopularniejszych i najchętniej używanych portali internetowych, zwłaszcza wśród najmłodszych użytkowników. Ogromna różnorodność filmów, a także możliwość zostania youtuberem i naśladowania swoich idoli jest bardzo ekscytującą wizją dla dzieci, dla których najwięksi twórcy bywają niezaprzeczalnym wzorem, a kariera youtubera największym marzeniem.  

Oprócz filmów niosących jakąkolwiek wartość znaleźć można mnóstwo twórców produkujących clickbaitowe tytuły, które są bezkrytycznie pochłaniane przez dzieci. Autorzy często wykorzystują poważanie, jakim są darzeni, aby reklamować produkty, co do których jakości nie są przekonani lub szemrane strony internetowe, np. hazardowe. Poza tymi względnie nieszkodliwymi filmikami, dużym zagrożeniem są patostreamerzy, którzy przesyłane treści opierają na wulgaryzmach i patologicznych zachowaniach, jednocześnie zarabiając duże pieniądze z wpłat na bieżąco przekazywanych przez widzów, często bardzo młodych, którzy chłoną przedstawiane im zachowania, traktując je jako normalne.  

Publikowanie na portalu YouTube jest bardzo łatwe i nie podlega prawie żadnej kontroli ze strony portalu, z racji na setki godzin filmów dodawanych każdej minuty. Najmłodsi użytkownicy podziwiają swoich ulubionych twórców i naśladują ich, również nagrywając i przesyłając treści na YouTube. Z racji na amatorsko i spontanicznie nagrywane filmy, często spotykają się z hejtem, który dla młodych osób może mieć katastrofalne skutki, prowadząc do utraty pewności siebie, a nawet depresji czy samobójstw.  

Niestety, rodzice często nie zdają sobie sprawy, jakie treści są publikowane w serwisie, a także jakie zagrożenia ze sobą niosą. Zaufanie do dziecka to jedno, a dbanie o jego bezpieczeństwo, to inna sprawa. Często wykorzystywana jest nieświadomość najmłodszych, którzy nie zdają sobie sprawy z tego, że są manipulowani lub wykorzystywani. Właśnie tu zaczyna się rola rodziców, którzy powinni zadbać o bezpieczeństwo swoich pociech. 

 YouTube to jednak nie tylko patostreamy i clickbaity. Jeśli ktoś chce dowiedzieć się, co jest w środku czarnej dziury, co się stanie z ziemią za 100 trylionów lat lub jak przekroczyć prędkość światła, koniecznie powinien sprawdzić kanał Smartgasm. O tym, ile wody powinno się pić dziennie, jakie jest najbardziej nieustraszone zwierzę na świecie, a także po co śpimy, opowiada Uwaga! Naukowy Bełkot. A jeśli kogoś ciekawią dinozaury lub dokładna historia Ziemi z podziałem na epoki, to koniecznie powinien zajrzeć na NaukowoTV.  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *